Cesta pohodlným autobusem proběhla hladce a v pátek ráno nás milí šoféři vysadili na parkovišti v Greenwich. Bylo příjemné slunečné ráno a po rychlém občerstvení jsme se vydali poznávat Londýn ‑ nejprve z paluby lodní hromadné dopravy Uber. Průvodce Jakub Křivánek komentoval, co jsme míjeli. Viděli jsme například křižník Belfast z druhé světové války a další zajímavosti. Vystoupili jsme ve čtvrti Westminster jen kousek od věže Elisabeth Tower, v níž se ukrývá známý zvon Big Ben. Zběžně jsme si prohlédli budovy parlamentu a Westminster Abbey. Poté jsme kráčeli dál, neb program byl vskutku nabitý. Pokračovali jsme ulicí Downing Street k Buckinghamskému paláci a dále přes Picadilly Circus na náměstí Leicester Square, kde jsme si udělali pauzu na oběd. Kdo chtěl, mohl nakouknout do čtvrti Soho a China Town. Další zajímavé místo na naší túře bylo náměstí Trafalgar Square, jemuž dominuje Nelsonův sloup obklopený fontánami a čtyřmi obrovskými bronzovými sochami lvů, a také Národní galerie, kterou jsme bohužel neměli čas navštívit. Ovšem highlightem prvního dne byla bezesporu návštěva nejvyššího londýnského mrakodrapu The Shard. Nahoru jsme se vyvezli pohodlně výtahem a výhled stál opravdu za to. První den byl pro všechny vskutku náročný. Po bezmála dvaceti nachozených kilometrech jsme došli k mostu Tower Bridge, kde jsme radostně zamávali pevnosti The Tower of London. Podzemní dráhou, která se v Londýně nazývá The Tube jsme dojeli zpět do Greenwich, kde jsme vděčně naskákali do našeho autobusu. Ten nás dovezl na meeting point v severní části Londýna, kde si nás rozebraly rodiny. Každá rodina byla něčím zajímavá. Někteří žáci dostali večeři z rukou šéfkuchaře a jiní si se členy rodiny užili zahradní barbecue. Důležité však bylo, že žáci měli možnost si po tři večery povídat s hostitelskými rodinami a udělat si tak představu o životě běžné rodiny v Británii.
V sobotu ráno jsme se svěží a odpočatí sešli u autobusu a vydali jsme se na slavný závodní okruh Formule 1 Silverstone. Kromě závodního okruhu jsme měli možnost prohlídky interaktivního muzea Fomule 1, což byl nezapomenutelný zážitek a bylo opravdu těžké se s tímto místem rozloučit a cestovat dál.
Odpoledne nás čekala procházka historickým centrem Oxfordu ‑ nejstarší kolej Merton College, nejrozsáhlejší kolej Christ Church College a další. Rozchod jsme si dali u Carfax Tower, což je nejvyšší budova v Oxfordu, žádná další budova ji nesmí převýšit.
Nedělní program byl spíše pohodový. Z Londýna jsme se vypravili opět směrem na sever a navštívili jsme továrnu vyrábějící motocykly Triumph a v doprovodu zaměstnance firmy, od kterého jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, jsme si prošli celý výrobní proces od prvního návrhu motocyklu až po poslední kosmetické úpravy. Pak následovalo proslulé Coventry Transport Museum s nejrozsáhlejší sbírkou britských dopravních prostředků. Užili jsme si poslední večer v rodinách a těšili jsme se na závěrečný den našeho putování, který jsme strávili opět v Londýně.
Ráno nás autobus vyložil na parkovišti u O2 arény, odkud jsme se metrem vypravili do interaktivního muzea vědy a techniky Science Museum. Tam jsme mohli spatřit první parní lokomotivu, první tryskový motor, první model DNA a spoustu dalších zajímavostí. Jelikož nás však tlačil čas, nemohli jsme v muzeu strávit celý den, a tak jsme se po dvou hodinách museli vydat dál. Kolem slavné koncertní síně Royal Albert Hall jsme došli k památníku prince Alberta a vstoupili tak do Hyde Parku, kde zrovna probíhaly přípravy na The Pride festival. Příjemná procházka parkem nás zavedla kolem Speaker’s Corner, kde každý může hlásat své názory a přesvědčení, až k oblouku Marble Arch. Na světoznámé obchodní ulici Oxford Street jsme si udělali krátkou pauzu na oběd a samozřejmě byl prostor i na nevyhnutelný „shopping“. Poté jsme se londýnským doubledeckerem vydali na cestu ke stadionu FC Chelsea Stamford Bridge. Poutavá komentovaná prohlídka stadionu a muzea tohoto fotbalového klubu byla posledním bodem programu. A pak již nastal čas vydat se na cestu do přístavu v Doveru, odkud jsme se trajektem přepravili zpět do francouzského přístavu Calais, abychom se v úterý v podvečer vrátili v pořádku, šťastní a plní dojmů zpět do Trutnova.
Závěrem postačí již jen dodat, že hladký průběh zájezdu i samotný technicky zaměřený program bezesporu předčily naše očekávaní. Žáci i my učitelé jsme byli nadšení a plní zážitků. Nezbývá tedy než se těšit na další podobně zaměřený zájezd.