pondělí, 18 červen 2018 08:41

Richard III. i v Trutnově

Napsal(a)

Ve středu 13. června 2018 studenti 2. a 3. ročníku oboru Elektronické počítačové systémy a oboru Informační technologie a management využily té skutečnosti, že Klicperovo divadlo z Hradce Králové přijelo za studenty středních škol do Trutnova, konkrétně do UFFA, se svou hrou Richard III.

Od 10 hodin začalo téměř (i s přestávkou) tříhodinové představení plné cynismu, krutosti, zla, politických řečí, ale i písní.

Proslulou Shakespearovu hru pojal režisér D. Drábek jako kabaret o bezmoci mocných, a to bez jakéhokoliv soucitu. Divadelní hra diváky zavede do doby 2. poloviny 15. století, kdy vrcholí boje tzv. bílé a červené růže, do doby, kdy popravami, spekulacemi, intrikami se na trůn dostává již zmíněný Richard III.

A to vše je ztvárněno takovým způsobem (přispívá k tomu i samotný jazyk), že diváci se neobrací do historie, tedy neodpočívají. Hra je totiž napsaná a zrežírovaná tak osobitě, že by si každý divák mohl uvědomit i šílené události 20. a 21. století. Rozhodně k tomu paradoxně přispívají písně nejen skupiny Queen, ale i Beatles, Eltona Johna a dalších.

A co zaujalo naše studenty? Ženské postavy, jak bývalo zvykem, hrají muži.

V tomto případě i obrácený postup. Richarda III., chromého, bezcitného, i se smyslem pro humor, toužícího po moci, totiž neskutečně ztvárnila teprve třiadvacetiletá herečka Pavlína Štorková. Opravdu bylo na co se dívat, a hlavně poslouchat a vnímat.

Stručně řečeno: výborné kostýmy, výborné pěvecké výstupy, působivá hudba a vynikající herecké výkony. To je Drábkův Richard III.