pátek, 23 červen 2017 08:25

Není montáž jako montáž

Napsal(a)
Turbodmychadlo Turbodmychadlo

Z exkurze trutnovského Continentalu 9. června 2017, která byla zaměřená zejména na montáž turbodmychadel.

V tomto školním roce jsme dostali od Continentalu jednotlivé díly pro turbodmychadlo. Po jejich přípravě k názornému předvádění jsme je s žáky 3. ročníku oboru Strojírenství - počítačová grafika grafika dávali dohromady. Článek z průběhu akce čtěte zde.

V závěru školního roku jsme se vydali přímo k montážním linkám turbodmychadel, abychom viděli ten rozdíl. Seznámili jsme se jak s hlavními úseky montáže, tak s jejich problémy. Překvapením pro nás byl malý objem ruční práce a naopak velký podíl automatů a robotů. Také nás zaujalo, že kromě převáděných montáží z jiných závodů v Evropě je v současné době zaváděna prvomontáž turbodmychadla konkrétního typu přímo Trutnově. Svědčí to o dobrých schopnostech zdejšího týmu techniků a dobré pověsti trutnovského závodu.

Asi největší zájem žáků sklidilo vyvažování rotoru turbodmychadla, při kterém se roztočí na cca 220 000 otáček za minutu a je u něho vyhodnocovaný nevývažek. Ten se odfrézováním materiálu snižuje a vyvažování probíhá znovu. Cyklus se většinou několikrát opakuje.

Exkurze se líbila celá - od vřelého přijetí na vstupu až po neformální rozhovor s pracovnicí oddělení lidských zdrojů na konci. Dnes už všichni víme, že „není montáž jako montáž“.

Média

Výroba turbodmychadla (Continental Trutnov) Continental