pondělí, 24 leden 2022 10:36

Pneumatika hýbe světem

Napsal(a)

O mnoha věcech či dějích se hovořilo, nebo hovoří jako o tom, že je to právě to, co hýbe světem. Já to vidím tak, že ve skutečnosti dnes hýbou světem dva fenomény – roboti a pneumatické systémy.

S pneumatickými prvky se dnes setkáte téměř všude v průmyslu na výrobních linkách, ať se tam vyrábí auta, televizory nebo třeba jogurty. Pneumatické systémy jsou právě ty, které tuto linku rozpohybují.

Letos je to již 8 let, co jsme pořídili na školu výuková pracoviště pro výuku pneumatiky od firmy FESTO. Tato firma tvoří světovou špičku ve výrobě pneumatických komponentů. A světovou špičku máme také u nás v podobě deseti výukových pracovišť, jejichž pořizovací cena byla přes 2 miliony korun. Po zvládnutí teoretické části pneumatiky (mezi žáky nepříliš oblíbené, ale velice potřebné) se žáci na těchto pracovištích učí zapojovat prakticky pneumatické obvody. Tato činnost je velice zábavná, žáky toto velice baví.

A víte z vlastní zkušenosti, že pokud vás něco baví, tak se tím rádi zabýváte a rádi se v té činnosti zdokonalujete. Tak je to i s žáky v tomto případě. Troufnu si říci, že za těch 8 let, co je tato učebna v provozu jsme naučili hezkou řádku našich absolventů v oborech Slaboproudá elektrotechnikaStrojírenství - počítačová grafika velmi dobře se v tématu pneumatiky orientovat. A naučili jsme to nejen naše absolventy, ale pořádáme kurzy pro zaměstnance firem z blízkého i širšího okolí.

A protože se žáci po ukončení studia určitě s pneumatikou setkají, ať už je to v zaměstnání, nebo při studiu na vysoké škole technického zaměření, mají ve znalostech tohoto systému velkou výhodu.