Naše publikum tvořil výběr tříd učňovských i studijních ze všech tří budov. V šedesáti minutách nám herci přiblížili nejzásadnější okamžiky z jeho života a tvorby.
Vše začalo úryvkem ze hry Loupežník z r. 1920, která patří k počátkům samostatné dramatické tvorby Karla Čapka. Dialog loupežníka a myslivce, kteří soupeří o lásku krásné slečny Mimi z publika, nás pěkně rozesmál.
Zábavná byla i ukázka z povídky Básník z Povídek z jedné kapsy. Příběh policisty vyšetřujícího dopravní nehodu na základě asociací z veršů bohémského básníka Jaroslava Nerada je velmi osobitý díky vtipnému ztvárnění herců divadélka.
Naopak závažnou tvář Karla Čapka a jeho obavy o budoucnost lidstva nám přiblížila ukázka z protiválečné hry Bílá nemoc z r. 1937 ve scénce, kdy Dr. Galén odmítne léčit výrobce zbraní barona Krüga.
Nakonec jsme viděli pozoruhodnou žánrovou kombinaci utopie, sci-fi, prvorepublikové avantgardy i protiválečných a katastrofických, náboženských i sociálních témat, které namíchali bratři Čapkové v r. 1927 do divadelní hry Adam stvořitel. Bylo zajímavé pozorovat, jak mladý anarchista Adam selhává při tvorbě nového světa, který předtím sám zničil.
Celé představení bylo vždy vhodně mezi jednotlivými ukázkami doplněno fakty ze života Karla Čapka, takže si přišli na své i milovníci dat a výukových pasáží.
Pevně věříme, že se příští rok opět s herci Divadélka pro školy u nás setkáme. Už nyní vybíráme vhodné představení, které by znovu potěšilo naše smysly a rozšířilo naše znalosti z literatury zábavnou formou.