čtvrtek, 27 duben 2017 08:12

Exkurze do firmy Mdexx Magnetronic Devices, s.r.o. Trutnov

Napsal(a)
Žáci oboru Slaboproudá elektrotechnika na exkurzi v Mdexx Trutnov Žáci oboru Slaboproudá elektrotechnika na exkurzi v Mdexx Trutnov

V úterý 25. dubna 2017 se žáci 3. ročníku oboru Slaboproudá elektrotechnika zúčastnili exkurze do výrobního závodu Mdexx v Trutnově-Poříčí, kde se vyrábí široké portfolio vinutých dílů pro výkonové napájecí zdroje, transformátory a tlumivky včetně kompletní montáže, impregnace a testování.

Patnáctičlenná skupina žáků si hned na první navštívené hale prohlédla podrobně výrobu malých transformátorů do 3,4 kVA od navážení materiálu, přes navíjení, svařování jader, osazování svorkami, až po testování produktů na výstupních testerech, impregnaci, balení a expedici.

Na dalších halách se žáci seznámili s výrobou cívek pro tlumivky a distribuční transformátory vinuté z plochých vodičů a fólií.

V laboratořích firmy zhlédli měřicí proces založený na činnosti poloautomatického měřicího systému ELCOM a prohlédli si právě změřený nový napájecí zdroj, určený pro zabudování do nejnovější řady zubařských křesel, která se nyní připravují do výroby a jež jsou určena pro využití ve státech EU.

Po prohlídce výkonové laboratoře a rozvodny s autonomním trojfázovým výkonovým generátorem do 110 A včetně rekuperačních zátěží si pak zblízka měli možnost „osahat“ nejnovější konstrukci prototypu trojfázového transformátoru postaveného na jádru UNICORE (viz foto), právě připravovaného do výroby. Výrobní proces žáky zaujal, neboť ve školní laboratoři již transformátory od navštívené firmy měřili a nyní také viděli, jak probíhá celý jejich výrobní proces.

Na závěr se pak všichni živě zajímali, kdy se budou moci opět zúčastnit exkurze do některého z dalších trutnovských závodů.