středa, 24 květen 2023 10:38

Nástrojaři cestou na Sněžku shlédli strojovnu lanové dráhy

Dne 13. 5. 2023 žáci učebního oboru Nástrojař podnikli tematickou exkurzi na Sněžku. Nejednalo se však jen o turistický zážitek z naši nejvyšší hory, ale o exkurzi v útrobách strojovny lanové dráhy na Růžovou Horu a poté na Sněžku.

Ve stanici v Peci pod Sněžkou nás čekal zaměstnanec lanové dráhy, který se nás ujal a seznámil nás jak s historií, ale i s technickými parametry lanové dráhy. Následoval výjezd na stanici Růžová Hora, kde nachází hlavní strojovna celé dráhy. Zde nás provedli po celém objektu, kde se nachází pohonné ustrojí lanové dráhy a technické zázemí pro provoz a hlavně údržbu tak složitého zařízení jako je lanová dráha. Ukázali nám různé zdroje pohonu hlavního motoru lanovky, výhybky, funkci bezpečnostních prvků, ovládací centrum, ale i základní údržbářské práce, které provoz lanovky a kabinek potřebuje v takto náročných klimatických podmínkách ve kterých denně lanovka pracuje.

Protože foukal silný vítr a na Sněžku se nejezdilo, tak jsme podnikli procházku po Růžové Hoře. Poté co se počasí vylepšilo, tak jsme se nakonec podívali i na Sněžku. Bohužel byla mlha.

Tímto bychom chtěli poděkovat p. Špetlovi a zaměstnancům lanovky za nevšední ukázku strojního vybavení a funkci lanové dráhy na nejvyšší horu Krkonoš.