Novinky - Blog

pondělí, 20 listopad 2023 10:35

Terezínské zvony připomněly události, na které se nesmí zapomínat

Napsal(a)

9. listopadu uplynulo 85 let od tzv. Křišťálové noci, kdy v roce 1938 vzplály v celém nacistickém Německu synagogy, židovské obchody a obydlí. Bylo tomu tak i v Trutnově, který již byl součástí Říše. Byl to začátek systematického vyhlazování Židů, které vešlo do dějin pod názvem holocaust, nebo šoa.

Aby se na tyto události nezapomínalo, koná se v Trutnově již téměř dvacet let festival Devět bran. Každý rok je jeden z pořadů festivalu určen pro školy. Letos bylo na programu představení žáků pražského gymnázia Přírodní škola. Divadelní hra Terezínské zvony vychází z dochovaných zápisků židovských dětí, které byly odvlečeny do terezínského ghetta a řadu z nich čekal transport do vyhlazovacích táborů na východě Polska. Z naší školy se představení zúčastnili žáci prvních ročníků všech studijních oborů.

Působivé na celém představení bylo, že děti hrály tehdejší své vrstevníky a mohli jsme vidět, že i v podmínkách, ve kterých tehdy dospívající holky a kluci žili a věděli, že jejich osud je velmi krutý, se dokázali bavit, hrát si, veselit se…

Je na místě poděkovat organizátorům festivalu Devět bran za poskytnutí fotografií a za to, že ve svém programu myslí na mladou generaci a každoročně jí umožní připomínat si nesmyslnost rasové a etnické nenávisti, která je bohužel stále mezi lidmi. Poděkování patří také samotnému souboru mladých herců, kteří předvedli vynikající výkon.

Po skončení představení jsme se ještě s našimi žáky zamysleli nad širšími souvislostmi, o kterých divadelní hra byla. S některými žáky jsme navštívili pietní místo, kde do 9. listopadu 1938 stávala trutnovská synagoga.