pátek, 03 květen 2019 09:09

Poznávací zájezd do Mnichova a koncentračního tábora Dachau

Napsal(a)
Ze zájezdu Ze zájezdu Mgr. Nikola Šandová

Optimistické předpovědi počasí pro Bavorsko a Mnichov na den zájezdu, čtvrtek 25. dubna 2019, nezklamaly a po celý den nás čekalo přívětivé slunečné počasí s letními teplotami.

Ranní vstávání a odjezd ve tři hodiny v noci nejsou nijak příjemné, ale přesto se všichni žáci (44 účastníků z různých ročníků a oborů) dostavili na sraz před vlakovým nádražím včas a s dobrou náladou.

První zastávkou dle programu byl koncentrační tábor Dachau nedaleko Mnichova, který vznikl jako první v roce 1933 a sloužil jako „výcviková škola“ pro příslušníky SS a jako vzor pro další postupně vznikající tábory. V areálu jsme potkali řadu mladých lidí z jiných zemí a je dobře, když mladí lidé pracují ve své mysli s významy slov „otřesné, hrozné“ pro označení lidských činů přinášející utrpení, ztrátu lidské důstojnosti a násilnou smrt.

Během půlhodiny jsme pak přejeli do Mnichova, bavorské metropole a třetího největšího města v Německu, a dopřáli si zhruba hodinu v areálu Olympiaparku. S napětím, zda budou vidět zasněžené Alpy, jsme vyjeli na Olympiaturm (291 m) a … štěstí bylo na naší straně: z věže jsme viděli Mnichov v celé kráse s panoramatem Alp v pozadí. Nádhera.

Stejně tak byla nezapomenutelným zážitkem návštěva centra BMW Welt, kde všichni mohli obdivovat nejnovější modely několika řad vozů a motocyklů BMW, ale samozřejmě si mohli aspoň na chvíli vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby takový vůz či motorku měli a řídili. Aspoň jako.

Pak přišla chvíle, kdy si naši cestovatelé ověřili, jak jsou jazykově vybaveni. Museli si poradit s koupí jízdenky na metro a s orientací v metru. V centru, kam jsme se potřebovali přepravit, jsme se sešli po zvládnutém úkolu všichni, takže jsme mohli pokračovat ve společné procházce starým centrem kolem budovy zemské vlády, rezidence, muzeí, úzkými uličkami kolem starodávného pivovaru Hofbräuhaus, pivnic až ke známému tržišti s ovocem, zeleninou, tradičními bavorskými výrobky Viktualienmarkt.

Na náměstí Marienplatz jsme se před  dominantou, budovou Neues Rathaus, rozešli do uliček a za občerstvením už v rámci osobního volna. Někteří se vrátili na místa, která je zaujala během společné procházky, někteří si dali nějaký bavorský či mnichovský „Schmankerl“ (mls, lahůdka, dobrota). Plni slunečných dojmů jsme se sešli v 17.45 u radnice a vydali se společně na nábřeží řeky Isar, kde na nás čekal autobus.

S podvečerním Mnichovem jsme se rozloučili pohledem na stadion FC Bayern Allianz Arena na okraji města. Do Trutnova jsme tentokrát dorazili  kolem půl druhé ráno.

Na závěr bych ráda poděkovala společnosti TAD za profesionalitu a vstřícnost při zajištění dopravy.

Rovněž děkuji Nadačnímu fondu SPŠ Trutnov za poskytnutí příspěvku 4.400 Kč na uhrazení dopravy.