První produkce byla věnována osudu Petra Ginze, kluka, který měl smůlu, že byl židovského původu. Nacisté měli o těchto lidech jasno, a tak i tento mladý kluk se octl v terezínském ghettu, kde vydával časopis a dával sobě i svým kamarádům naději, že tu hrůzu přežijí. Jeho velmi mladý život přesto vyhasl v plynové komoře osvětimského vyhlazovacího tábora.
Druhá skupina žáků měla možnost seznámit se s neznámými okolnostmi bitvy u Sokolova, kde bojovali také českoslovenští vojáci. Jedním z hrdinů této bitvy byl npor. Otakar Jaroš, jehož jméno nese jedna z trutnovských základních škol. Považovali jsme za dobré, aby se naši žáci o této osobnosti něco dověděli, protože někteří základní školu pojmenovanou po Otakaru Jarošovi navštěvovali.
Oba dokumentární filmy doplnil pan Motl poutavým vyprávěním o pozadí jejich vzniku, a přidal také postřehy o své novinářské a badatelské práci. To, že setkání bylo pro žáky přínosné a že si obohatili své znalosti z hodin dějepisu, bylo vyjádřeno dlouhým potleskem ve stoje. Také náš host byl potěšen ze zájmu našich žáků a domluvili jsme se na dalším setkání příští rok, kdy se opět vrátí na trutnovskou Průmyslovku Stopy, fakta, tajemství ‑ dávné příběhy a nová pátrání Stanislava Motla.